Hlíva ústřičná

Je to tzv. zázrak přírodní medicíny. Je dřevokazná houba, rostoucí na listnatých stromech. Příznivé účinky, které má hlíva ústřičná znali již před staletími staří Číňané. Hlíva ústřičná je zajímavá nejen jako houba, ale hraje důležitou roli, hlavně historicky, jako nástroj vývoje a poznání k domestikaci divokých zvířat a rostlin. V literatuře se uvádí, že již před staletími si lidé přinášeli hlívu, podobně jako jiné druhy hub osídlující dřevo, domů i se substrátem. Dřevo s houbou umístili na vlhčím místě a pak zde sbírali houby několik let. Produkční pěstování hlívy ústřičné jakožto potraviny, začali až Maďarští mykologové v 60. letech. V té době zakládali velké plantáže špalků především topolového dřeva, naočkované podhoubím hlívy ústřičné. Vzhledem ke sklizni 1x za rok, nedostatku topolového dřeva, malé jakosti plodnic hlívy a špatným hospodářským výsledkům v této činnosti dále nepokračovali.         Na začátku 70. let se začala hlíva pěstovat v Itálii na pšeničné slámě a kukuřičných vřetenech za pomocí zapařovacích tunelů, které se používaly pro přípravu substrátu pro jiné houby. Tak se tedy pěstování hlívy ústřičné rozšířilo do sezónních staveb.

Hlíva ústřičná je v posledních letech skloňována ve všech pádech a nutno podotknout, že právem. Je to houba velmi chutná a v kuchyni všestranně použitelná, především je velmi prospěšná lidskému zdraví. Pro své ojedinělé složení dostala přezdívky, jako například zázračná houba, či elixír věčného mládí.

Hlíva ústřičná obsahuje ne jeden, ale hned více vitamínů a mnoho dalších prospěšných látek. Obsahuje vitamíny řady B a vitamíny D, C, K, navíc obsahuje stopové prvky jako je železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór, jód a především beta 1,3-D glukany, jejichž výtěžnost je až 50%. Obsahuje také mevinolin, množství důležitých proteinů, enzymy, steroly, aminokyseliny a mastné kyseliny a dále bohatou škálu nejrůznějších cukrů od alditů, monosacharidů až po polysacharidy rozpustné a nerozpustné. Ve vodě nerozpustné polysacharidy jsou chitin a chitosan, které mají mnoho účinků, jako například snížení hladiny cholesterolu a tuku v krvi a hladinu kyseliny močové. Navíc hlíva obsahuje vlákninu, díky které se z těla odstraňují usazené škodlivé látky.

V dnešní době se využívá hlavně k léčbě různých zánětů kloubů, a taktéž k se podává osobám, které potřebují zlepšit metabolizmus.