Housenice čínská

 

Housenice jako druh hub patří mezi opravdu zajímavé houby, a to z hlediska působení na lidský organismus.

Druhy toho rodu jsou zajímavé tím, že napadají zástupce hmyzu. Výtrusy vyklíčí na povrchu těla hmyzu, podhoubí proroste do pletiva a stravuje je. Hmyz před uhynutím zalézá do půdy a po smrti je křehký a vnitřek vyplňuje podhoubí, které v něm může přečkat i delší dobu. Ve vhodných podmínkách houba vytváří plodnice, štíhlé útvary, vysoké 5-20cm. Housenice čínská se vyskytuje ve vysokohorské Číně, především v Sečuánu, Juňnanu, Cinchaji a Tibetu. V zimním období žije v zemi jako houba ve formě kokonu. Dochází u něho k růstu podhoubí, které s příchodem letního období vyrůstá ze země ven, a cordyceps vytváří plodnice. V letním období vystřeluje z dceřiné cysty spory , které se usazují na housence motýla a začínají zde žít jako parazit. Nakažená housenka se zahrabává do země. V zimě chitinový obal housenky zůstává neporušený a houba postupně vyplňuje celé její tělo. Cordyceps žije ve vysokých horách, ve výšce 3500 m nad mořem. Cordyceps během dvouletého vývoje v zemí, snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Pěstuje se uměle také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii. 

V historii se používal v Číně jako prostředek k upevnění zdraví a prevence takto se užíval již před 1200 lety. Před mnoha stoletími Činané zároveň používali cordyceps jako talisman. Jak hovořili čínští lidoví léčitelé, cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Taktéž byl považován za “prodlužovač života“. 

Je velice dobrá k posílení imunity. Zároveň zlepšuje prokrvení celého organismu a zlepšuje látkové přeměny buněk, díky tomu je výborný antioxidant.