Mykoterapie

 

Mykoterapie je léčba houbami a jejími produkty. Původ Mykoterapie nalezneme především v TCM (Tradiční Čínská Medicína). V té byly úspěšně používány a dodnes jsou používané různorodé houby při léčbě různých potíží, dokonce i při těžkých onemocněních. Čiňané mají v mykologii tisícileté zkušenosti odhadované až na 4000 let.

Léčivé houby obsahují vysoký podíl polysacharidů, které příznivě ovlivňují imunitní systém organismu. Jedna z nejvýznamnějších látek, které houby obsahují je glukan. Tato látka pozitivně působí na lidi, kteří byli ozářeni. Na tento poznatek se přišlo po výbuchu v Hirošimě, kde zjišťovali jak minimalizovat následky z ozáření a zároveň obnovit tvorbu bílých krvinek. Glukany jsou vlastně polysacharidy tvořené glukózou. Nachází se v buněčných stěnách hub a tvoří 30% jejich sušiny. Kromě glukanů  můžeme v houbách najít mnoho dalších organismu prospěšných látek, jako například lovastatin, který snižuje cholesterol a je obsažen v Hlívě. Řada hub snižuje obsahu cukru. Dále v houbách najdeme triterpenoidy, které mají protizánětlivý účinek bez vedlejších účinků. Tyto triterpenoidy jsou obsaženy hlavně v lesklokorce a podle testů jsou velice účinné. Triterpenoidy jsou jednou z nejúčinnějších složek v léčivých houbách nacházející se hlavně v plodnicích. Když si je kupujeme je potřeba se podívat z jaké části houby jsou extrahovány, často jsou vyráběny jen z podhoubí, ale v této části houby se nenacházejí. Taktéž obsahují velké množství Enzymů, které jsou potřebné ve většině biologických procesů, proto jsou houby účinný detoxikační prostředek. A v neposlední řadě obsahují Glykoproteiny, ty působí protinádorově a opět se nacházejí hlavně v plodnici a ne v podhoubí. Taktéž jsou zásobárnou mnoha vitamínů, minerálů a stopových prvků podporujících správnou práci enzymů. A na závěr obsahují velice důležitý chitin. Je to všudypřítomný polysacharid. Podporuje a povzbuzuje tělo pro boj proti parazitům a tím zlepšuje obranyschopnost a součastně napomáhá k vstřebávání tuku ve střevě a tím udržuje štíhlou linii.

V dnešní hektické a stresové době často zapomínáme, že lidé jsou schopni teprve přibližně 100 let vyrábět syntetické léky. Předtím existovaly pouze přírodní léky. Nynější medicína, i když zvýšila kvalitu našeho života tak i délku našeho života, stále narážíme na její hranice. Celá řada léků, od kterých byly očekávány silné účinky, projevily ještě silnější účinky vedlejší. TCM se snaží pochopit zdraví a předcházet nemocem. Proto se mykoterapie zásadně snaží najít příčinu onemocnění a přirozeným způsobem zase vybudovat souhru celého těla. Koneckonců jsou všechny dnešní léky odkoukány od přírody, ale farmaceutický průmysl často přírodu pozměňuje tak, aby byla patentovatelná a aby ji nikdo nemohl kopírovat. Kdyby se však přírodní látky ponechaly tak jak jsou, působily by bez vedlejších účinků.